BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 9.09.2022| Okunma Sayısı: 366

Değerli Basın Mensupları Değerli Meslektaşlarımız ;

Bugün, Bartın’da   bir kadın, boşanmak istediği için hapishaneden iki gün önce çıkan kocası tarafından öldürüldü. Şahıs Karısına şiddet uyguladığı ve onu tehdit ettiği için cezaevine girmişti. Ancak ne var ki iki gün önce adli kontrol şartı ile tahliye edilen şahıs Arzu Ar adlı kadını işlettiği hendekyanındaki çay ocağına giderek çocuklarının gözleri önünde onu defalarca bıçaklayarak katletti. Arzu Ar için çok üzgünüz.

Kadınlar her gün toplumsal tanıklığımız huzurunda katlediliyorlar. Her kadın cinayeti ya da şiddet vakasından sonra toplum olarak meseleye birkaç gün duyarlılık gösterip sonrasında unutarak yaşamaya devam ettiğimizi sanıyoruz. Ama her birimiz her şiddet, cinayet ve istismar vakasında örseleniyor toplumsal travma altında bu şiddetten nasipleniyoruz

Kadın cinayetleri bireysel değil aslında toplumsal bir sorundur.  Topluma hakim erkek egemen anlayışın değiştirilmemesi, kadın üzerinden yanlış söylemlere   devam edilmesi ve kadının erkekle eşit birey olarak kabul edilmemesinin sonucudur.

Devlet KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE AİLE İÇİ ŞİDDETİ ÖNLEMEK, KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNE GEÇMEK ve KADINI HER ALANDA GÜÇLENDİRMEKLE GÖREVLİDİR.

Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemelerin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Nitekim İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesi, 6284 Sayılı yasanın etkin uygulanmaması, nafakanın tartışılmaya açılması kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır. Bu nedenle bir kez daha Medeni Kanununa ve 6284 sayılı yasaya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz.

AÇIKÇA VE YÜKSEK SESLE YETER ARTIK DİYORUZ:

KADINLARIN HAYATI ÖLÜME DEĞİL YAŞAMA ADANMIŞTIR.

HİÇBİR ERKEĞİN EMANETİ, MALI, NAMUSU DEĞİLİZ. İNSANIZ. EŞİTİZ. BİREYİZ.

 Arzu AR İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜZ. KENDİSİNE ALLAHTAN RAHMET KEDERLİ YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ. BARTIN BAROSU OLARAK ACILACAK CEZA DAVASINI SONUNA DEK TAKİP EDECEĞİZ.

KADINA KARŞI ŞİDDET ve KADIN CİNAYETLERİNİ LANETLİYOR VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMASI, KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE KADIN CİNAYETLERİNE SON VERİLMESİ İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİMİZİ BİR KEZ DAHA KAMUOYUNA DUYURUYORUZ

Biz, Bartın Barosu Kadın Hakları komisyonu olarak Arzu Ar cinayeti davasının takipçisi olacağız. Kadınların haklarını, kadınların eşitliğini savunmaya devam edeceğiz.

23.02.2024
AV. FERHAT PARLATIR
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.