TÜBAKKOM BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 5.12.2022| Okunma Sayısı: 457

Değerli Meslektaşlarımız ve Basın Mensupları ;

Bugün ülkemizde 05 Aralık Kadın Hakları günü olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  "Bir toplum aynı gayeye bütün kadınları ve erkekleriyle beraber yürümezse, ilerlemesine ve medenileşmesine teknik bakımdan imkân, ilmi bakımdan da ihtimal yoktur" diyerek Türk kadınının sosyal ve kültürel alanda, eğitimde, hukukta, aile içinde, çalışma hayatında, toplumsal yaşamda ve siyasette erkeklerle eşit haklara sahip olmasının önünü açmasının 88. Yılıdır.  

Böylesi önemli bir günü gururla, coşkuyla kutlamamız gerekirken ilimizde daha dün bir kadın cinayeti daha işlenmiştir. Vasfiye Çelikok isimli kadın eşi Aslan Çelikok tarafından 5 yaşındaki çocuğunun göz önünde 20 defa bıçaklayarak canavarca ve vahşice katledilmiştir.

Vasfiye Çelikok ayrı yaşamaya başladığı eşi hakkında şiddet gördüğü için birden fazla kez şikayetçi olmuş ve öldürüleceğinden korktuğu için de uzaklaştırma kararı almıştır. Buna rağmen cani kocası 04/12/2022 tarihinde evin camlarını kırarak içeri girmiş ve Vasfiye Çelikok’u 5 yaşındaki çocuğunun gözü önünde 20 kez bıçaklayarak öldürmüştür.

Vasfiye Çelikok, sosyal medya hesabından yaklaşık 3 ay önce yine kocası tarafından bıçaklanarak öldürülen Arzu Ar’ın haberinin altına “benim de sonum böyle olacak” diye yazmış ve tüm kadınların aslında nasıl da erkek şiddetine maruz kaldığı gerçeğini vurgulamıştır.

Kadınlar her gün toplumsal tanıklığımız huzurunda katlediliyorlar.

Kadın cinayetleri  bireysel değil aslında toplumsal bir sorundur.  Topluma hakim  erkek egemen anlayışın değiştirilmemesi, kadın üzerinden yanlış söylemlere   devam edilmesi  ve kadının erkekle eşit  birey olarak kabul edilmemesinin sonucudur.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün birçok dünya ülkesinden önce Türk Kadınına tanıdığı haklar ile verdiği değerin günümüzde de aynı özen ve hassasiyetle sürdürülmesi Devlet’in en önemli önceliği olmalıdır. 

Devlet  KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE AİLE İÇİ ŞİDDETİ ÖNLEMEK, KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNE GEÇMEK ve KADINI HER ALANDA GÜÇLENDİRMEKLE GÖREVLİDİR.

Kadın kazanımlarının kaybına yol açacak her türlü söylem ve yasal düzenlemelerin kadınların yaşam haklarına saldırı oluşturduğu açıktır. Nitekim İstanbul Sözleşmesinden imzanın çekilmesi, 6284 Sayılı yasanın etkin uygulanmaması, nafakanın tartışılmaya açılması kadının özgür bir birey olduğunu kabul etmeyen zihniyete cesaret verdiği ve bunun sonucunda kadına yönelik şiddet ve cinayetlerin artmasına yol açtığı aşikardır. Bu nedenle bir kez daha Medeni Kanununa ve 6284 sayılı yasaya dokunulmamasının, yasaların etkin bir şekilde uygulanmasının ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini ortadan kaldıracak politikaların acilen oluşturulmasının önemini vurguluyoruz.

AÇIKÇA VE YÜKSEK SESLE YETER ARTIK DİYORUZ:

KADINLARIN HAYATI ÖLÜME DEĞİL YAŞAMA ADANMIŞTIR.

HİÇBİR ERKEĞİN EMANETİ, MALI, NAMUSU DEĞİLİZ. İNSANIZ. EŞİTİZ. BİREYİZ.

 VASFİYE ÇELİKOK İÇİN ÇOK ÜZGÜNÜZ. KENDİSİNE ALLAHTAN RAHMET KEDERLİ YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLİYORUZ. BARTIN BAROSU OLARAK ACILACAK CEZA DAVASINI SONUNA DEK TAKİP EDECEĞİZ.

KADINA KARŞI ŞİDDET ve KADIN CİNAYETLERİNİ LANETLİYOR VE TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNİN SAĞLANMASI, KADINA YÖNELİK ŞİDDET VE KADIN CİNAYETLERİNE SON VERİLMESİ İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİMİZİ BİR KEZ DAHA KAMUOYUNA DUYURUYORUZ

Biz, Bartın Barosu Kadın Hakları komisyonu olarak Vasfiye Çelikok cinayeti davasının takipçisi olacağız. Kadınların haklarını, kadınların eşitliğini savunmaya devam edeceğiz.

 

23.06.2024
AV. FERHAT PARLATIR
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.